Regularna pielęgnacja okien nie tylko zapewni im ładny wygląd, ale również zabezpieczy je na długie lata.
Konserwację okien przeprowadzaj przynajmniej dwa razy w roku.
Najlepiej, kiedy zrobisz to przed okresem zimowym i letnim.

CZYSZCZENIE OKIEN PO MONTAŻU

Po skończeniu prac montażowych, okna należy jak najszybciej oczyścić. Kurz, a w szczególności pył powstały ze szlifowania płyt gipsowo-kartonowych, który zalega w oknach, może spowodować uszkodzenie i szybsze zużycie mechanizmów okuciowych. Dlatego też, jak najszybciej dokładnie odkurz i umyj ramy okienne, szyby i okucia miękką ściereczką i wodą.

Na oknach, mimo zachowania najwyższej staranności podczas wykonywanych robót, mogą pozostać również takie zanieczyszczenia jak resztki z zaprawy, klej, farba, itp. Tego typu zabrudzenia możesz namoczyć czystą, ciepłą wodą, aby zmiękły, a następnie usunąć miękką szmatką. Możesz również, ostrożnie usunąć je półtwardą szpachlą i przetrzeć miękką szmatką na mokro. Nigdy nie używaj środków ściernych, rozpuszczalników, itp. ponieważ mogą one uszkodzić powierzchnię profili i szyb. Zalecamy również, jak najszybsze zdjęcie taśmy ochronnej, ponieważ po pewnym czasie usunięcie jej staje się bardzo trudne lub niemożliwe, a profile mogą się przebarwić.

MYCIE OKIEN

Mycie okien nie tylko zapewnia im ładny wygląd, ale również zabezpiecza je przed uszkodzeniem. Okna wytwarzane są z wysokiej jakości, odpornego na warunki pogodowe tworzywa sztucznego, jednak zalegający kurz i brud wnikają w powierzchnię profili i okuć i mogą spowodować ich zniszczenie. Myj okna tak często, jak to możliwe, co najmniej dwa razy w roku.

Do umycia gładkich powierzchni profili i szyb używaj wyłącznie delikatnych detergentów i miękkiej ściereczki. Przy regularnym myciu okien powinny one łatwo sobie poradzić ze wszelkimi zanieczyszczeniami. Nigdy nie stosuj ostrych materiałów i preparatów o właściwościach ściernych, ani substancji chemicznych, takich jak rozpuszczalniki, benzyna, itp. Najlepszy jest płyn do szyb, albo zwykły płyn do naczyń. Jeżeli na oknie pojawią się szczególnie uporczywe zabrudzenia, których nie da się usunąć w opisany wyżej sposób, zastosuj specjalny preparat przeznaczony do pielęgnacji i czyszczenia okien.

PIELĘGNACJA USZCZELEK

Pod wpływem różnych warunków atmosferycznych niezabezpieczone uszczelki mogą twardnieć, pękać i wysychać. Aby jak najdłużej zachować ich elastyczność i sprężystość, warto pielęgnować je regularnie, przy każdym myciu okien, co najmniej dwa razy w roku – wiosną i na jesieni. Prawidłowa konserwacja uszczelek polega na umyciu ich wilgotną ściereczką, a po wyschnięciu nasmarowaniu specjalnym preparatem, np. wazeliną techniczną. Nie używaj skoncentrowanych środków myjących i ostrych przedmiotów, ponieważ może to spowodować ich uszkodzenie. Najwięcej uwagi poświęć uszczelkom u dołu ramy, ponieważ to one najbardziej narażone są na niekorzystne warunki. Szczególnie w okresie mrozów, niezakonserwowane mogą przymarzać do profili i stracić swoje właściwości.

OCZYSZCZANIE OTWORÓW ODWADNIAJĄCYCH

W każdym oknie od strony zewnętrznej, w dolnej części ramy umieszczone są otwory odwadniające. To dzięki nim wilgoć z wnętrza okna, specjalnymi kanalikami, zostaje odprowadzona na zewnątrz. Są one niezwykle ważne i spełniają swoją funkcję wyłącznie gdy są drożne. Aby to sprawdzić, otwórz okno i nalej odrobinę wody na ramę okienną. Powinna ona zostać odprowadzona przez otwory na zewnątrz. Jeżeli otwory nie są drożne, koniecznie usuń z nich wszystkie zanieczyszczenia.

Warto wiedzieć również, że plastikowe zaślepki otworów odwadniających można wymieniać co kilka lat. Można je kupić u producenta okien.

DOKRĘCENIE POLUZOWANYCH KLAMEK

Klamki okienne zazwyczaj bezawaryjnie funkcjonują przez długi czas. Jednak może się zdarzyć, że z czasem poluzują się śruby mocujące i klamka może się wyłamać. Wskazane jest, przy okresowej konserwacji okuć, sprawdzić również czy klamki czy są odpowiednio dokręcone i czy funkcjonują prawidłowo. Jeżeli pojawiły się luzy, nie ma potrzeby wzywania serwisu okien. Możesz taką czynność wykonać samodzielnie – unieś podkładkę, przekręć ją do pozycji poziomej i dokręć znajdujące się pod nią śruby mocujące. Ta prosta czynność sprawi, że znowu będziesz mógł wygodnie otwierać i zamykać okno.

KONSERWACJA OKUĆ

Komfortowe otwieranie i zamykanie okien zależy od jakości i stanu okuć. Podstawową regulację i konserwację możesz wykonać samodzielnie. Obejrzyj wszystkie metalowe elementy okna. Zwróć uwagę w jakim są stanie, czy działają prawidłowo. Pomocna będzie instrukcja regulacji okuć. Wszystkie elementy ruchome, zawiasy nasmaruj wazeliną techniczną lub smarem. Zmiany temperatury, związane z porami roku, skutkują rozszerzaniem i kurczeniem się tworzywa, z którego wykonane są okna. W związku z tym, powinieneś okresowo regulować docisk skrzydła do ramy. Dzięki temu, zimne powietrze z zewnątrz nie będzie wnikało do mieszkania.
Pamiętaj również, że częstotliwość regulacji zależy także od warunków, w jakich pracuje okno. Okna duże, często uchylane, otwierane, wystawione na działanie słońca i silnego wiatru będą wymagały regulacji częściej niż małe, rzadko otwierane okienka od północy.