Okna tarasowe Smart Slide, HST czy PSK?

Drzwi przesuwne można wykonać w znacznie większych rozmiarach niż klasyczne modele drzwi ze skrzydłami rozwiernymi. Dzięki temu, po otwarciu, nie zabierają miejsca we wnętrzu i optycznie powiększają pomieszczenie, a duże tafle szklane pozwalają na podziwianie pięknych widoków bez wychodzenia z domu.

Przed wyborem drzwi tarasowych dobrze jest sprawdzić maksymalne wymiary, jakie można uzyskać w każdym systemie oraz poznać rozwiązania umożliwiające wygodę użytkowania.

Nie wiesz, na jaki system okien przesuwnych się zdecydować? Sprawdź porównanie trzech systemów przesuwnych – Smart Slide, HST oraz PSK. Czym się różnią i na co warto się zdecydować? Oto najważniejsze informacje.

Spis treści:

Okna tarasowe Smart Slide

Smart Slide to najnowsze rozwiązanie drzwi tarasowych przesuwnych, które niedawno pojawiło się na rynku stolarki budowlanej. Warto przyjrzeć im się bliżej, ponieważ w porównaniu do innych dostępnych rozwiązań, czyli HST oraz PSK, mają wiele zalet. To świetna propozycja zarówno dla budownictwa jednorodzinnego, jak i obiektów użyteczności publicznej.

Przemyślane rozwiązania techniczne sprawiają, że okna tarasowe Smart Slide wyróżniają się wyjątkowo wysoką szczelnością i wytrzymałością na napór wiatru. W tym systemie stosuje się uszczelki na całym obwodzie skrzydła, które po przekręceniu klamki, są dociskane do ościeżnicy. Wysoką szczelność zapewniają również punkty ryglowania w obszarze słupka.

Okna przesuwne Smart Slide są bardzo wygodne w użytkowaniu. Innowacyjny mechanizm okuciowy pozwala na prostą i intuicyjną obsługę. Skrzydło swobodnie i bez oporu przesuwa się na wózkach, natomiast mechanizm blokujący pozwala na delikatne zamykanie skrzydła w ramie. Nawet drobna kobieta, czy senior nie będą mieli trudności z obsługą.

Okna Smart Slide to nie tylko komfort w użytkowaniu, lecz również ciekawa propozycja z punktu widzenia wzornictwa użytkowego, która jest zgodna z najnowszymi trendami. Minimalistyczny styl, z nieotwieraną częścią stałą w wąskich profilach ościeżnicy, pozwalają na maksymalizację powierzchni przeszklonych, które optycznie powiększają przestrzeń.

Smart Slide to optymalna propozycja dla poszukujących dużych okien przesuwnych w dobrej cenie.

Zalety okien Smart Slide:

 • Komfortowe i bezawaryjne w obsłudze – okna tego typu przesuwają się niezwykle lekko i są bardzo wygodne w użytkowaniu.
 • Możliwość wietrzenia – skrzydło można zatrzymać w dowolnym położeniu, blokując je klamką.
 • Tworzą szerokie wyjście na taras – idealne przedłużenie salonu.
 • Duże przeszklenia – dzięki temu, można podziwiać widoki na zewnątrz, pomieszczenie jest dobrze doświetlone.
 • Mają przystępną cenę – są tańsze od systemów HST, ale droższe od okien PSK.
 • Są bardzo szczelne – zapobiegają stratom ciepła, dlatego to dobry wybór również do domów energooszczędnych. Również skutecznie blokują hałasy z zewnątrz.

Wady okien Smart Slide:

 • Mają niewielki próg – może to być przeszkodą, ale jest możliwość częściowego ukrycia go w podłodze.

Okna tarasowe HST

Od dawna na rynku dostępne są natomiast drzwi podnoszono-przesuwne HST. W ostatnich latach zrobiły one prawdziwą karierę wśród osób budujących domy jednorodzinne. To profesjonalny system, który jest odpowiedzią na oczekiwania w zakresie tworzenia niestandardowej wielkości skrzydeł, a co za tym idzie – niestandardowych, dużych przeszkleń. Polscy inwestorzy pokochali światło i widoki za oknem.

Uznanie budzi też funkcjonalność produktu wynikająca z innej niż przeciętna funkcji otwierania. Otwarcie nawet największego skrzydła nie ogranicza przestrzeni użytkowej w pomieszczeniu.

HST to również nowoczesne i bezpieczne rozwiązanie, stworzone z myślą o likwidacji barier architektonicznych. Niski próg może być zagłębiony od strony pomieszczenia na całej wysokości, a specjalne nakładki umożliwiają zrównanie go z powierzchnią podłogi.

Dzięki temu doskonale nadaje się dla osób niepełnosprawnych, seniorów, rodziców z małymi dziećmi. Ryzyko upadku z powodu niezauważenia progu jest wtedy wyeliminowane.

Specjalny system uszczelek i szczotek gwarantuje maksymalną szczelność, a co za tym idzie, bardzo dobrą izolacyjność termiczną. Okna balkonowe HST, to nie tylko ozdoba budynku, ale również solidny element nowoczesnego budownictwa energooszczędnego.

 

Za okna HST trzeba zapłacić więcej niż za inne systemy przesuwne. To najdroższa, ale też najbardziej ekskluzywna propozycja. Zadowoleni użytkownicy twierdzą, że zakup okien HST, to najlepsza decyzja jaką podjęli.

Zalety okien HST:

 • Mają niski próg – dzięki temu, są one komfortowe w codziennym użytkowaniu.
 • Tworzą bardzo duże przeszklenia – w tym systemie można tworzyć największe konstrukcje, daje to możliwość podziwiania panoramicznych widoków.
 • Są funkcjonalne – po otwarciu skrzydła, powiększają przestrzeń, tak że zacierają się granice między domem a ogrodem.
 • Są łatwe w obsłudze – skrzydło otwiera się po przekręceniu klamki, a następnie wystarczy przesunąć je w bok.
 • Mają możliwość wietrzenia pomieszczenia – skrzydło można zatrzymać w wybranej pozycji, poprzez odpowiednie ustawienie klamki.
 • Są ciepłe – wyróżniają się wysoką szczelnością i bardzo dobrą izolacyjnością termiczną.
 • Są estetyczne – prezentują się naprawdę pięknie w nowoczesnych, minimalistycznych bryłach budynków.

Wady okien HST:

 • Wysoka cena – to najdroższy, ale ekskluzywny system tarasowych drzwi przesuwnych.
 • Wymagają specjalistycznego montażu – ze względu na duże gabaryty i ciężar konstrukcji, montaż powinna wykonać profesjonalna ekipa montażowa, do montażu dużych szyb, być może, niezbędne będzie wykorzystanie specjalnego dźwigu.

Okna tarasowe PSK

Drzwi balkonowe PSK wykonane są ze standardowych profili okiennych. Niestety, mają technologiczne ograniczenia co do gabarytów. Szerokość skrzydła nie powinna przekraczać 1.4m. Od zwykłego okna balkonowego różnią się rodzajem zastosowanego okucia. Jest to okucie uchylno-przesuwne. Na ościeżnicy okna jest zamontowana specjalna szyna, po której poruszają się wózki. Dzięki temu można wysunąć skrzydło w głąb pomieszczenia, a następnie przesunąć je w bok. Tego rodzaju system umożliwia również uchylanie skrzydła.

Wadą tego rozwiązania jest wysoki próg ramy okiennej oraz mogące się pojawiać, przy nieumiejętnym użytkowaniu, problemy z otwieraniem lub zamykaniem. Drzwi są bardzo szczelne, dlatego też nie przyczyniają się do nadmiernej ucieczki ciepła z pomieszczeń.

Dzięki temu rozwiązaniu można stworzyć dość duże, przeszklone powierzchnie, a skrzydło przesuwne nie zajmuje miejsca. Pozwala to na swobodne zagospodarowanie pokoju, szczególnie w mieszkaniu w bloku lub mniejszym domu jednorodzinnym.

To wariant ekonomiczny, jego główną zaletą jest dużo niższa cena w porównaniu do pozostałych systemów przesuwnych.

Zalety okien PSK:

 • Mają umiarkowaną cenę – są dużo tańsze od innych okien przesuwnych, to dobry wybór dla klienta z niskim budżetem.
 • Tworzą dość duże przeszklone powierzchnie – wnętrza będą jaśniejsze.
 • Nie zajmują miejsca – można swobodnie zaaranżować wnętrze.
 • Istnieje możliwość uchylania skrzydła – dzięki temu można bezproblemowo wywietrzyć pomieszczenie.
 • Posiadają bardzo dobre parametry termoizolacyjne.

Wady okien PSK:

 • Mogą być dość kłopotliwe w obsłudze – przy niewłaściwym użytkowaniu mechanizm okuciowy może się uszkodzić.
 • Obecność progu – okno wyposażone jest w próg, co powoduje, że wyjście na taras może być kłopotliwe.
 • Ograniczenia gabarytowe – w porównaniu z innymi systemami przesuwnymi, konstrukcje tego typu są mniejsze.

Zobacz również: jakie wybrać drzwi przesuwne na taras?