Duże przeszklenia w domu – zalety i wady

Duże przeszklenia obecnie są jednym z bardziej popularnych trendów architektonicznych wykorzystywanych szczególnie w budynkach w stylu nowoczesnym.
Okna mają coraz większą powierzchnię, często przeszklone są nawet całe ściany. Dzięki temu, do wnętrz wpada dużo naturalnego światła i wydają się one większe niż w rzeczywistości. Tego typu rozwiązania prezentują się bardzo efektownie i postrzegane są jako synonim luksusu.

 

Zalety dużych przeszkleń

  • Przede wszystkim wpuszczają do wnętrza dużą ilość światła dziennego, dzięki czemu pomieszczenia stają się jasne i przestronne i wpływa to korzystnie na samopoczucie mieszkańców.
  • Duże okna w pomieszczeniach pozwalają na podziwianie pięknych widoków, jest to szczególnie atrakcyjne w przypadku domów usytuowanych w malowniczej okolicy.
  • Duże przeszklenia optycznie powiększają przestrzeń i nadają pomieszczeniom nowoczesnego designu.

Wady dużych przeszkleń

  • Przede wszystkim, są to wysokie koszty zakupu szkła wielkogabarytowego oraz dużo wyższe koszty montażu, do którego niezbędne będzie zastosowanie specjalistycznego sprzętu.
  • Przeszklone ściany i duże szyby, pomimo bardzo dobrego współczynnika izolacji termicznej, generują większe straty ciepła, a co za tym idzie, powiększają koszty ogrzewania w zimie. Z kolei latem, duża ilość wpadającego światła może przyczynić się do przegrzania pomieszczeń. Dlatego też, warto zadbać o odpowiednie osłony okienne, takie jak rolety, żaluzje zewnętrzne lub wewnętrzne.
  • Pamiętajmy również, że umycie dużych szyb i przeszklonych ścian na wysokości może stanowić problem i należy liczyć się z tym, że trzeba będzie korzystać z usług profesjonalnej firmy.

Wybór okien

Wybór stolarki do dużych przeszkleń zależy od preferencji inwestora, zasobności portfela i stylu architektonicznego budynku. Dostępne są różne warianty – okna stałe (nieotwierane), rozwierane, przesuwne, uchylno-przesuwne. Każdy z nich ma swoje zalety i wady pod względem komfortu użytkowania, kosztów i wymagań montażowych. Przy wyborze warto zwrócić uwagę przede wszystkim na takie parametry jak funkcjonalność, termoizolacyjność i bezpieczeństwo – szyby do dużych przeszkleń powinny mieć zwiększoną odporność na na uszkodzenia mechaniczne i włamanie.

 

Podsumowanie

Duże przeszklenia w domu to coraz bardziej popularne rozwiązanie, które zapewnia więcej naturalnego światła i powiększa wizualnie przestrzeń. Jednak dużo wyższe koszty, ryzyko przegrzania wnętrz w okresie letnim i wychłodzenia zimą stanowią wady tego rozwiązania. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na funkcję jaką mają pełnić w pomieszczeniu oraz odpowiednie parametry szkła.