okna lublin

Wentylacja

Zaparowane szyby? Na ścianach, wokół okien pojawia się grzyb? W pomieszczeniach jest duszno?

Przyczyną jest brak wystarczającej wentylacji. Większość swego życia spędzacie Państwo w pomieszczeniach – dlatego zadbajcie o jakość powietrza, którym oddychacie.
Skuteczna wentylacja polega na doprowadzeniu świeżego powietrza z zewnątrz do budynku i zapewnieniu mu odpowiedniego przepływu pomiędzy pomieszczeniami, oraz na sprawnym usunięciu powietrza zanieczyszczonego.

Dawniej, przy projektowaniu wentylacji w budynkach, zakładano, że napływ powietrza do pomieszczeń będzie się odbywał przez nieszczelności stolarki okiennej. Powodowało to jednak nadmierne straty ciepła, szczególnie zimą.
Nowoczesne okna są szczelne, dzięki czemu uzyskuje się duże oszczędności energetyczne, ale niestety nie zapewniają odpowiedniej wymiany powietrza. Powoduje to pogorszenie się jego jakości w pomieszczeniach, zwiększa się wilgotność względna, a na powierzchniach szyb i na ścianach skrapla się para wodna, stwarzając warunki sprzyjające rozwojowi grzybów i pleśni. Najprostszym sposobem zapobiegania tego typu problemom jest częste otwieranie lub uchylanie okien – jednak tę metodę trudno oczywiście zastosować w warunkach zimowych.

Dobrą wentylację w naszych oknach zapewniamy na wiele sposobów:

  • trwałe rozszczelnienie okien poprzez labiryntowe wycięcie uszczelek - przez powstały otwór powietrze zewnętrzne przedostaje się do pomieszczenia; nie ma możliwości regulowania ilości nawiewanego powietrza, która np. w przypadku silnego podmuchu wiatru, zwiększa się kilkukrotnie;
  • mikrowentylacja (jedna z funkcji okuć) - rozwiązanie to jest skuteczne jedynie wtedy, gdy użytkownicy świadomie z niego korzystają; często zdarza się, że Klienci kupujący okna nie pamiętają o ich rozszczelnieniu lub wręcz nie chcą korzystać z tej możliwości;
  • nawiewniki powietrza – jest to najbardziej optymalna metoda zapewniająca utrzymanie właściwej wymiany powietrza w budynku, bez niepotrzebnych strat ciepła; montujemy je w górnej części okna, dzięki temu chłodne powietrze dostające się z zewnątrz opada na grzejnik i ogrzewa się, przez co nie pogarsza komfortu użytkowania pomieszczenia; produkty różnią się sposobem działania (sterowane ręcznie i automatyczne), ilością dostarczanego powietrza oraz tłumieniem hałasu zewnętrznego; nawiewniki można zainstalować do okien nowych oraz już zamontowanych.

Standardowo nawiewniki dostępne są w trzech kolorach: białym RAL 9003, kasztanowym RAL 8017 oraz dębowym RAL 8001. Istnieje możliwość lakierowania nawiewników na dowolny kolor RAL.
Największą popularnością, wśród naszych Klientów, cieszą się nawiewniki automatyczne (higrosterowane i ciśnieniowe) - dodatkowo wyposażone w ręczną regulację przepływu powietrza.

  • Nawiewniki higrosterowane regulują dopływ powietrza w zależności od wilgotności powietrza w pomieszczeniach. Zwiększają dopływ powietrza wraz ze wzrostem wilgotności.
  • Nawiewniki ciśnieniowe doprowadzają stałą ilość powietrza zmieniając wielkość otworu nawiewnego zależnie od różnicy ciśnienia wewnątrz i na zewnątrz.

Więcej na temat rodzajów nawietrzaków i innych systemów wentylacji, oraz dokładne informacje techniczne znajdziecie Państwo w naszym biurze handlowym.

Należy pamiętać, że okna nie służą do zabezpieczenia podstawowej wentylacji w pomieszczeniu. Wentylacja powinna być realizowana również, niezależnie od okien, przez urządzenia, które stanowią standardowe wyposażenie budynków. Na efekty działania wentylacji mają również wpływ warunki użytkowania pomieszczeń oraz rozwiązania konstrukcyjne budynków.

« wstecz mapa serwisu Drzwi i Okna Lublin © MEGA Plast - 2020

okna lublin
MEGA Plast sp. z o. o.
ul. Miętowa 3
20-387 Lublin (Głusk)
tel/fax (81) 751 88 87
tel/fax (81) 751 88 90
info@megaplast.pl
okna@megaplast.pl
Realizacja PanGrosik